Tandprojektet och utställningen ”Bit ihop och bit ifrån”
Min tankar kring tänders betydelse för människor och samhälles betydelse för tänder blev till ”Tandprojektet” som utsågs att vara med i Sveriges konstföreningars årslånga satsning på ”Samtidskonst, arrangörskap och publik”. Tandprojektet har bitit sig fast och fler aktiviteter planeras.
Projektet syftar till att synliggöra tänders praktiska och symboliska betydelse för individer och samhälle. I slutet av september genomfördes utställningen ”Bit ihop och bit ifrån”. Temat kommunicerades genom ett tjugotal konstverk, installationer, performance. Utställningen genomfördes i samverkan mellan Östersunds konstklubb och konstklubben vid Folkhälsomyndigheten och med stöd av Länskulturen inom Regionförbundet Jämtlands län, Sveriges konstföreningar Distriktet och Riksförbund, Sparbanksstiftelsen Jämtlands län samt A4 Campus.
Barnen vid Förskolan Campus hade bearbetat temat och presenterade tankar om tänder med hjälp av foton, ramsor, och teckningar. Andra skolor bjöds in att komma till utställningen och inspireras. Två workshops med totalt 32 barn genomfördes. Barnen arbetade med lera, teckningar och sagor på temat. I samverkan med MIUN genomfördes föreläsningar och samtal, bl a med en föreläsare från Svensk Samhällsodontologisk förening.
Längst ner finns länkar till inslag som gjorts om projektet i bloggar, tidningsartiklar och TV
Tröstpriset – Linda Svedberg Tandfen – Anna Erlandsson
Unga besökare vid utställningen Besökare vid utställningen
Recycling – Slipsnål av Kerstin Öhlin Lejonklou
Botkyrka – Maya Westlund Danderyd – Maya Westlund
Det sociala (sl)arvet – Åsa Domeij
Alla biter alla (finns på Youtube) – Anna Erlandsson
Länkar:
Bloggat om Tandprojektet:
http://oralmind.wordpress.com/
http://bloggar.expressen.se/lars/2014/09/fattigdom-visar-sig-ofta-i-tanderna-del-2/
TV-inslag:
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/jamtlandsnytt/vara-tander-skickar-signaler
I tidningar:
http://www.ltz.se/kultur/konst/sokes-berattelser-om-tander
http://konstensvecka.se/?page_id=419
http://www.op.se/jamtland/ostersund/konst-med-och-utan-karies